Klasyczne i Ręczne Malowanie Obrazów

Pejzaże Portrety Marynistyka Kwiaty Zwierzęta

Obrazy Malowane na Zamówienie

Galeria Malarza Obrazów

Wioleta Udalska

Podstawy zdobienia drewna techniką pirograficzną

Pirografia – ang. Pyrography, a od greckiego słowa pur ogień i graphos pisanie, oznacza – pisanie z ogniem. Jest to technika kontrolowanego wypalania materiałów w celu ich zdobienia przy użyciu pirografu.

Pirografię stosuje się szczególnie w dekoracji przedmiotów z drewna lub ze skóry naturalnej.
Materiały:
- drewniane: najczęściej wypala się w drewnie z drzew liściastych: brzoza, lipa, jawor, buk, dąb. Coraz częściej zastosowanie mają produkty drewniane takie jak sklejka i korek. Rzadziej ozdabia się drewno z drzew iglastych takich jak sosna czy świerk.
- skórzane: dla korzystniejszego kontrastu stosuje się skóry o jasnych kolorach. Wysokiej jakości efekty swoich prac uzyskuje się przez delikatne cieniowanie. Podczas spalania skóry wydzielają się substancje chemiczne, które są toksyczne.

Pirograf to narzędzie służące w pirografii, które można podzielić na:

Najczęściej stosowane:

- pirograf transformatorowy: gdzie po wzbudzeniu uzwojenia pierwotnego transformatora na jego wtórnym wytwarza się niskie napięcie i prąd kilkuset amperów. Grot podgrzewa się w kilka sekund ponieważ ma mniejszą średnicę przekroju niż uzwojenie transformatora. Temperatura grota zawiera się w przedziale 400-800′C
- pirograf grzałkowy (kolbowy): gdzie elektryczna grzałka zasilana z sieci (np. 230V) podgrzewa metalowy grot.

Rzadko stosowane:

- pirograf soczewkowy: gdzie wypala się dzięki wiązce skupionego światła w jednym punkcie przepływającego przez soczewkę skupiającą.
- pirograf gazowy: gdzie palnik, który zasilany jest gazem wytwarza gorące gazy spalinowe.
- pirograf z zewnętrznym źródłem ciepła: gdzie metalowy grot w uchwycie ogrzewany jest za pomocą źródła wysokiej temperatury np. palnika gazowego lub otwartego ognia.

 

Moja Galeria Obrazów

 

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany. Wszystkie pola są wymagane.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>